Všetci to dobre poznáme. Niektorí z minulosti, no väčšina z nás práve v súčasnosti. Učenia máme nad hlavu a niekedy máme pocit, že je toho na nás moc a všetko na nás padá. Najmä pokiaľ ide o predmety, ktoré nie sú vášmu srdcu až tak veľmi blízke. Čo teda robiť, aby bolo učenie čo najefektívnejšie a aby sme si ho čo najviac zjednodušili?
- Buďte oddýchnutý
Učenie patrí do nášho života v jeho každej jednej fáze. Je proces, ako každý iný. Má svoj systém a isté neviditeľné body, ktoré by sa mali dodržiavať, ak chceme aby sme si z naučeného čo najviac zapamätali. Každý sa však učíme inak a všetci potrebujeme inú dobu na naučenie jednotlivej témy. V skratke povedané – každý sme iný. Jedno však platí pre všetkých: Darmo sa budete snažiť niečo naučiť vyčerpaný.
- Prehľad
Aj keď sa vám do toho možno nebude vždy chcieť (asi sa vám do toho nebude chcieť nikdy), ale veľmi dobrý spôsob, ako si čo najviac zapamätať, je používať pri učení rôzne štýly. Monotónne opakovanie si toho istého stále dookola vás veľmi rýchlo omrzí a čo nevidieť si uvedomíte, že vlastne ani netušíte čo sa učíte. Preto je dobre danú tému čo najviac preskúmať: Sadnite si za počítač a nájdite si videá, články alebo zaujímavosti o tom, o čom sa učíte. Zapamätanie bude oveľa ľahšie.
- Zvýrazňovanie
Učiť sa z jedného súvislého textu, ktorý nie je nijak graficky upravený je vždy utrpenie! Používajte preto zvýrazňovače, farby, hrubé a tenké písmo, odlišujte nadpisy, dávajte si jednotlivé témy do bodov a používajte veľmi často odseky. Text tak bude oveľa lepšie čitateľný.
- Pochopenie témy
Nie vždy tak úplne chápeme tomu, čo sa ideme vlastne učiť. Takéto typy učiva sú preto najkomplikovanejšie na zapamätanie a vy sa budete snažiť neustále odbočovať od témy a venovať sa čomukoľvek inému. Preto keď si učivo čítate, používajte fantáziu a snažte sa mu čo naviac porozumieť.