Zimné obdobie je neslávne preslávené tým, že sú ľudia často chorí. V prípade mrazivej zimy, ide o nachladnutia, či iné zápaly. Ak je naopak teplejšia a teploty sú ako na hojdačke, útočí na nás chrípka. Pokiaľ však budete dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, môžete zimné obdobie prežiť v plnom zdraví.
Nezdržiavajte sa v prekúrených priestoroch
V byte by sme nemali mať viac ako príjemných osemnásť až dvadsať stupňov. Pri vyššej teplote si nadmerne vysúšame vzduch, čo nerobí dobre našej nosovej sliznici ani pľúcam. Suchý nos je náchylnejší na vírusové ochorenia a podobne i naše priedušky. V druhom rade vytvárame veľký rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, takže naše telo zažíva šoky pri každom vyjdení z dverí. Mali by ste sa vyhýbať aj dlhému pobytu v prekúrenom obchodnom centre a teplotu znížte aj na radiátoroch v práci.
Pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu
Otužovanie je prirodzeným receptom ako neochorieť. Môžete ho vykonávať pomocou studenej sprchy, avšak o čosi účinnejší a aj príjemnejší spôsob, sú časté prechádzky, či výlety do prírody. doma neostávajte ani vtedy, keď sú vonkajšie teploty hlboko pod nulou. Radšej sa lepšie naobliekajte a pobyt na chladnom vzduchu si doprajte aspoň každý druhý deň.
Dopujte sa vitamínmi
Vitamíny sú pre náš organizmus dôležité počas celého roka, avšak v zime obzvlášť. Jedzte citrusové plody, ktoré obsahujú veľa vitamínu C. Ak ich nemáte radi, siahnite po ovocných šťavách. Dobre vám urobí i jablko a samozrejme zelenina. Konzumujte hlavne šaláty, kapustu a iné druhy, ktoré dostanete v dobrej kvalite, pretože napríklad také paradajky sú v zime vyslovene otrasné. Kyslá kapusta a naklíčené semená sú v zime taktiež veľmi dobrým a hlavne čerstvým zdrojom vitamínov.
Pite dostatok tekutín
Tekutiny sú v zime veľmi dôležité. Náš organizmus sa totiž pri boji s chladom nadmerne vyčerpáva. Ideálne sú bylinkové čaje, alebo čistý zelený čaj, ktorý má na organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Na čistú vodu samozrejme nezabúdajte tiež.