Aj keď si to častokrát neuvedomujeme a pitná voda je pre nás samozrejmosťou, nie každému v domácnosti tečie z kohútika pitná voda, ktorú môže využívať každodenne. V niektorých krajinách je pitná voda dovážaná a ľudia si ju vážia oveľa viac. My berieme vodu ako samozrejmosť a dennodenne ju využívame bez toho, aby sme riešili jej kvalitu. Spoliehame sa na to, že pitná voda je plne testovaná a nehrozí nám žiadne nebezpečenstvo. Čo sa týka mikróbov, baktérií a iných nečistôt v podobe ťažkých kovov či pesticídov, pitná voda je samozrejme testovaná na tieto látky a nemôže sa stať, aby prenikli do nášho vodovodného kohútika.
V prípade iných nežiaducich javov však voda môže byť menej kvalitná a preto je namieste, ak si zvolíte aj vlastný hygienický rozbor vody. Najčastejšie si dávajú ľudia testovať tvrdosť vody. Tvrdosť vody je jav, ktorý neovplyvnia vodári, ale musíte ho riešiť sami. Môžete použiť zmäkčovače vody alebo rôzne filtre, ktoré už priamo privedú zmäkčenú vodu cez váš kohútik. Tvrdá voda ničí spotrebiče, hrnce, vodovodnú kanvicu a v neposlednom rade je takisto z dlhodobého hľadiska nepriaznivá aj pre naše telo. Ďalším aspektom, ktorý nie vždy býva vhodný pre naše užívanie vody je pH.
PH vody, čiže jeho kyslosť a zásaditosť môže ovplyvňovať kvalitu našej pokožky či vlasov. Najmä v prípade, ak používame takúto vodu na kúpanie či už v bazéne alebo na bežné sprchovanie. PH zistíte úplne jednoducho. Dokážete urobiť test aj doma pomocou indikátorových papierikov, ktoré namočíte do vody a na základe sfarbenia a vyhodnotenia podľa stupnice, ktorá je priložená k baleniu dokážete určiť, aké pH má vaša voda. Na základe výsledkov môžete následne vykonať úpravy a použiť rôzne prostriedky na zabezpečenie optimálneho pH vody z kohútika. Viac informácii ohľadom pH vody nájdete na stránke vodaservis.sk.