Hra sa dá chápať veľmi širokospektrálne. Môže znamenať napríklad hru malého dieťaťa – s tým sa nám spája pravdepodobne automaticky hneď. Nemusí to byť však vždy len takáto hra. Hry majú radi aj adolescenti a dokonca aj dospelí, či už ide o tie počítačové, spoločenské, alebo tie, ktorými si krátime dlhú chvíľu na mobilnom telefóne. Znamenajú pre nás akýsi únik z reality, do príjemnejšieho, kresleného sveta, kde môžeme robiť čokoľvek a stať sa kýmkoľvek. Nie sú teda len pre deti – ich hlavným účelom, je spôsobovať radosť, dať nám vydýchnuť od každodenného stereotypu a vyčarovať nám úsmev na perách.
Aj keď nie vždy majú hry len výhradne pozitívny vplyv na nás, alebo naše okolie, sú určite výborným spôsobom trávenia voľného času. Treba si však na ne aj dávať pozor pretože ako sa vraví: Všetkého veľa škodí, samozrejme že toto nie ej výnimkou, ba dokonca to tu platí oveľa viac. Sú veľmi príjemné a práve preto sa môže veľmi ľahko stať, že si ich obľúbime viac, ako skutočný svet. Vtedy vzniká vážny problém, ktorý môžeme označiť ako závislosť. Je teda veľmi dôležité vedieť dobre odhadnúť, či vaše hranie hier nepresahuje už isté hranice, pretože ak áno, mali by ste pravdepodobne vyhľadať pomoc.
Pokiaľ však máme na takýto druh zábavy zdravú chuť, nejde o nič vážne, pretože každý občas z času na čas vypneme a tiež každý obľubujeme inú druh trávenia voľného času. Čo však znamená len občas a iba v istej časovej miere? Znamená to to, aby sme tým netrávili celé hodiny a nezabúdali na skutočnosť, tá je koniec-koncov aj tak omnoho krajšia ako virtuálna realita.
Veľmi zdravým spôsobom voľnočasových, kolektívnych aktivít spojených so zábavou sú napríklad nie tie počítačové a mobilné, ale naopak spoločenské. O takých môžeme hovoriť napríklad ako o šachu, človeče nehnevaj sa, šípkach, bowlingu či billiarde. Tieto nás vedia veľmi zblížiť a teda ich funkcie má veľmi pozitívny vplyv nie len na našu náladu, ale aj na naše vzťahy.