Pochybné webové stránky a lokality
V tomto prípade je nám našťastie nápomocný aj náš inteligentný webový prehliadač. Aspoň vo väčšine prípadov sa tak platí. Pokiaľ opúšťate bezpečnú lokalitu s overeným obsahom a overenými adresami, váš internetový prehliadač vás upozorní, že opúšťate zabezpečené webové pripojenie. A upozorní vás taktiež, že heslá či iné súkromné údaje môžu byť odchytené ďalšími stranami.
Takže áno, váš program vás upozorní, ale nikto vám už nezabráni navštíviť tú stránku aj napriek takýmto upozornením. Avšak nie vždy sa jedná o pochybnú stránku, hoci vám váš internetový prehliadač vyhodí takéto upozornenie. Niektoré webové lokality, najmä súkromného charakteru, majú takéto typy adries a môžete ich navštíviť. Ale taktiež platí, že musíte vedieť, o čo sa jedná a nemôžete navštevovať len tak neznáme lokality, ktoré nie sú zabezpečené.
Sťahovanie súborov z rôznych serverov
Mnoho ľudí sťahuje hudbu, či programy a absolútne nerieši z akých internetových stránok tento obsah sťahuje. Len si do internetového prehliadača zadá názov daného programu a klikne na prvý internetový odkaz, ktorý mu prehliadač vyhodí. Automaticky užívateľ klikne na tlačítko stiahnuť, ani sa nepozrie, kam ho dané kliknutie smeruje.
Taktiež si už ani nevšíma, že okrem softwaru, ktorý si primárne chcel stiahnuť, sťahuje sa mu do počítača aj ďalší, absolútne zbytočný software. V lepšom prípade je ten software iba zbytočný. V tom horšom prípade môže byť škodlivý. A pritom pomoc je taká jednoduchá. Stačí byť len obozretný a dávať pozor, čo a odkiaľ sa sťahuje.
Pri týchto aktivitách na internete si musíme dávať zvlášť pozor, pokiaľ sa pohybujeme na fórach, kde sa jedná o slabé zabezpečenie, alebo sú to verejné úložné miesta. Nenahrávajte a nesťahujte obsah, ktorý nemáte overený, alebo aspoň nemáte overeného užívateľa, ktorý vám dané súbory nazdieľal.
Skrátka, opatrnosti na internete nikdy nie je dosť!