Možno to poznáte aj vy, vaše ratolesti sa medzi sebou hádajú až iskry lietajú a vy sa už na to nedokážete pozerať. Spôsob, ako to zvládnuť, poradí psychologička.
Rozdielne názory sú normálne
Hádavé obdobie medzi súrodencami, do ktorého sa dostanú počas dospievania, je podľa odborníkov celkom normálne. Dôvody na hádky sa totiž nájdu stále a nemusí ísť o podstatné veci, aj obyčajná hračka, keksík alebo pozornosť rodičov môže spôsobiť spor. A práve pre nich sú tieto situácie najviac stresujúce, a naopak, pre deti sú skutočne užitočné. Tvrdia to psychológovia, hádky patria k ich správnemu vývoju a sú dôležitou súčasťou dospievania.
Príde aj uzmierenie
Riešenie sporov je výborným spôsobom ako môžu obidve strany, ktoré sa na hádke zúčastnia, naberať zručnosti na posilnenie sociálno – emocionálnej inteligencie. V skratke to znamená, tento štýl argumentácie so súrodencom dieťaťu pomáha v budúcnosti lepšie zvládnuť nečakané situácie v spoločnosti, ktoré ho môžu prekvapiť. Sú bežnou súčasťou ich života, pokiaľ vyrastajú spolu. Súrodenci dokážu byť nemilosrdní, a to ich núti zistiť, ako dané situácie riešiť, musia vyjednávať, rokovať a po uzmierení vedieť naďalej spolu fungovať. Stáva sa, že nedorozumenia dosť vyostria, no aj to patrí k poznaniu, že nemôžu len pýtať, ale musia niečo aj obetovať.
Sledujte, ale nezasahujte
Všetko sa to môže medzi deťmi vystupňovať niekedy až do veľmi nepríjemnej situácie, ktorá je frustrujúca hlavne pre rodičov, ale najdôležitejšia zásada znie, do sporu medzi nimi nezasahovať , samozrejme, len do chvíle, kým sa niekto z nich nezraní. Samy deti si musia určiť svoje hranice a zásah rodičov spôsobí, že sa budú spoliehať na nich a nebudú tak nútení obhajovať svoj názor či hľadať správne argumenty. V nijakom prípade však hádky neignorujte, ale sledujte ich priebeh bez zásahu, pokým si deti svoje stanoviská nevysvetlia a až po upokojení situácie si s nimi o tom všetkom pohovorte.