To, že v domácnosti môže dôjsť k požiaru, nie asi pre nikoho novinka. Väčšinou si však dávame pozor na také veci, ako je zapálený oheň v krbe, nevypnutý plynový sporák alebo oblečenie prehodené cez elektrický ohrievač. Áno, to všetko je určite nebezpečné a nerozumné, no v mojom prípade, som katastrofu zažila kvôli obyčajnej zapálenej lampe.
Uvediem vás trochu do deja. Dvakrát do týždňa neprespávam doma, ale u mojich rodičov v meste. Robím dlho do večera, a tak by bolo pre mňa nelogické sa vracať do domu, ktorý je od môjho pracoviska vzdialený asi dvadsať kilometrov. Vždy som v dome nechávala svietiť jednu lampičku, aby to pôsobilo, že nie je úplne opustený. No a presne to sa mi stalo osudným.
Jedného dňa som sa vrátila večer domov a okolo lampy, asi také dva metre z každej strany, bolo všetko ohorené. Našťastie požiar nezasiahol ostatné veci, takže to bolo, v konečnom dôsledku, z pekla šťastie. Bolo viac než jasné, že požiar vznikol z lampy. Ako asi už tušíte, bola v nej namontovaná klasická žiarovka. Vedela som o tom, že po niekoľkých hodinách svietenia, je na dotyk teplá. Niekedy naozaj horúca. Nebrala som to ale tak, že by sa od nej mohlo niečo chytiť. Ako som sa však mohla presvedčiť, chytilo sa.
Pokiaľ máte doma aj vy žiarovky, ktoré zvyknú byť naozaj teplé, vymeňte ich čím skôr. Problém je v tom, že všetky klasické žiarovky sa po istej chvíľke začnú nahrievať. Riešením je používanie LED žiaroviek https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky, ktoré sú na dotyk vždy, maximálne, vlažné. Pri ich používaní sa teda nemusíte absolútne obávať podobných nehôd. Okrem toho sú aj úsporné, takže dva v jednom. LED žiarovky môžete nechať svietiť naozaj bez prestávky a ich teplota nikdy nepresiahne bod, kedy by ste sa ich nemohli ani dotknúť. Používať by ste ich mali hlavne v drevených stavbách, ktoré sú na vznik požiaru extrémne náchylné.