V krátkodobej pamäti si uchovávame všetky poznatky a informácie, s ktorými sa stretávame v priebehu dňa, čiže maximálne 24 hodín. Často sa však stretávame aj s ľuďmi, ktorí trpia dyslexiou, čiže majú oslabenú krátkodobú pamäť a informácie v nej uložené rýchlo zabúdajú.
Táto porucha bohužiaľ neobchádza ani deti a už v predškolskom veku sa rodičia často stretávajú s touto poruchou u svojich ratolestí. Netreba však podliehať panike a zbytočnej nervozite, pretože tá neprispieva k celkovej psychickej pohode či už rodičov alebo detí. Naučme sa správne pracovať s touto poruchou a pomoc nám vedia poskytnúť aj rôzny špecialisti pedagógovia, ktorí sa s touto problematikou stretávajú denne.
Už pri prvých náznakom nielen u samotných detí predškolského veku, ale často i u školákov, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, aby sme naším drobcom vedeli zabezpečiť rýchle a kvalitné začlenenie sa do spoločnosti. Neskorým alebo žiadnym zásahom, len zhoršíme zdravotný stav a začlenenie sa do kolektívu býva potom oveľa ťažšie a náročnejšie pre celé okolie .
Dobrou správou najmä pre rodičov ale i učiteľov je, že pamäť sa dá cvičiť. Poznáme rôzne hry a aktivity pri ktorých sa krátkodobá pamäť trénuje a postupne zlepšuje. Chce to len svoj čas a hlavne trpezlivosť okolia. U predškolákov sú vhodné spoločenské hry tipu PEXESO, Rozum v kocke, či skladanie puzzle kociek. Rovnako k učeniu prispievajú aj pedagógovia či už v škôlke rôznymi náučnými prvkami alebo spoločenskou aktivitou, kde sa zapájajú do hry všetky deti.
Tým že sa krátkodobá pamäť zlepšuje, postupne sa dieťa vie sústrediť na dlhšiu dobu, čo oceníte najmä počas vyučovania, kedy deti hravo zvládnu vykonávať sústredene jednu činnosť alebo dávať pozor na vyučovaní.
Nebojte sa o tomto probléme zdôveriť sa. Len špeciálnou pomocou sa Vaše ratolesti zlepšia a Vás nebudú trápiť myšlienky, či sa správne začlení do kolektívu alebo ako zvládne nástup do školy.