Emisná funkcia
Centrálne banky emitujú, to znamená vydávajú, hotovostné obeživo (papierové bankovky a razia mince) na danom území. V rámci tejto funkcie centrálna banka stanovuje nominálne hodnoty bankoviek a mincí (to jest hodnota, ktorá bude vyznačená), určuje ich ochranné prvky, preveruje platnosť hotovostných peňazí (ide hlavne o to, či peniaze nie sú falošné), emituje pamätné mince (zvláštny druh mince s určitou historickou udalosťou, ktoré sú určené hlavne pamätníkom), spravuje zásoby hotovostných peňazí a podobne.
Funkcia uskutočňovania menovej politiky.
Chápeme to tak, že centrálna banka ako najvyššia autorita v oblasti menovej politiky na území štátu zabezpečuje hlavný cieľ menovej politiky. Tým je udržiavanie cenovej stability. Tento cieľ dosahuje pomocou svojich nástrojov, väčšinou ide o operácie na voľnom trhu, hlavne určovanie úrokových sadzieb a povinných minimálnych rezerv pre banky.
Funkcia regulácie a dohľadu nad bankovým systémom.
Centrálna banka stanovuje a kontroluje pravidlá činnosti bankových inštitúcií. Hlavou úlohou je pritom dosahovanie bezpečnosti, spoľahlivosti a efektívnosti tohto systému. Regulácia a dohľad úzko súvisia s výkonom menovej politiky a ďalšími funkciami.
Funkcia banky bánk.
Prejavuje sa tak, že centrálna banka prijíma vklady od bánk, poskytuje im úvery a zároveň medzi nimi uskutočňuje platobné, zúčtovacie a iné operácie. Centrálna banka poskytuje ostatným bankám rovnaké služby, aké poskytuje svojim klientom.
Funkcia banky štátu.
Centrálna banka vedie účty a vykonáva operácie pre vládu, jej centrálne orgány, orgány miestnej správy a samosprávy a pre niektoré podniky verejného sektora. Medzi operácie, ktoré uskutočňuje pre vládu patria hlavne činnosti spojené s plnením štátneho rozpočtu. Taktiež môže byť poverená správou štátneho dlhu.