Kŕčové žily trápia vysoké percento populácie. Problémy s kŕčovými žilami spôsobuje poškodenie chlopní, ktoré zabezpečujú správny prietok krvi v cievach. Na vznik tohto ochorenia sú náchylnejšie ženy. Trpí ním viac ako štyridsať percent žien vo veku od štyridsať do päťdesiat rokov. Ešte rizikovejšou skupinou sú ženy po dovŕšení šesťdesiateho roku.
Liečba kŕčových žíl
Kŕčové žily sa našťastie dajú liečiť, a to pomerne úspešne. Dôležité je najmä to, aby ste návštevu odborníka zbytočne neodkladali. Čím nižším štádiom poškodenia trpíte, tým sú prognózy na uzdravenie lepšie.
Kŕčové žily rozdeľujeme do troch štádií:
- Metličky s veľkosťou do jedného milimetra
- Retikulárne žilky s veľkosťou od jedného do troch milimetrov
- Varixy s veľkosťou nad tri milimetre
Ak sa rozhodnete problém s kŕčovými žilami riešiť, v prvom rade navštívte odbornú ambulanciu. Tam vám lekár vykoná niekoľko bezbolestných vyšetrení, na základe ktorých bude môcť posúdiť o aký stupeň poškodenia sa jedná vo vašom prípade. Nemusíte sa ničoho obávať. Liečba kŕčových žíl dnes nepatrí k tým nepríjemným, čí dokonca bolestivým zákrokom. Na ich odstránenie sa používajú rôzne techniky, napríklad laser, alebo ultrazvuk. Podľa toho, v akom štádiu ochorenia sa nachádzate, bude liečba trvať rozdielne dlho.
Možnosti liečby:
- Skleroterapia: pri tejto metóde sa využíva látka, ktorá sa veľmi jemnou ihlou, vpichuje priamo do žíl
- ClariVein: pomocou ultrazvuku sa dovnútra žily vsunie tenučká kanila
- Biologické lepidlo: do žíl je najprv zavedený katéter (tento úkon sa vykonáva pri lokálnej anestézii) pomocou neho je do žíl následne aplikovaná látka, ktorá ich dostane do pôvodného stavu
- Perkutánna termokoagulácia: ide o bezbolestný zákrok, ktorý netrvá dlhšie ako tridsať minút
- Laser:do žily sa cez malý vpich zavedie laserové vlákno, ktorým sú žily ošetrované priamo zvnútra