Elektroinštalácia v rodinnom dome môže vyzerať rôzne. Dnes je extrémne populárna, takzvaná, inteligentná elektroinštalácia. Ide o moderné – inteligentné domy, ktoré celé, od podlahy až po strechu, ovládate cez svoj smartphone. Ak sa vám niečo také pozdáva, je možné, že budete môcť elektroinštaláciu tohto typu, zrealizovať aj vo svojom dome. Teda takto, možné je to vždy. Dôležitejšou otázku je, či vlastne takú inteligentnú elektrinu potrebujete.
Rozhodovanie je jednoduché
Inteligentní elektroinštalácia je vhodná do moderných domov a pre ľudí, ktorí takéto moderné technológie obľubujú. Je tu ešte jedna vec, a to, koľko elektroniky vo svojom rodinnom dome máte. Tak napríklad, ak u vás vďaka elektrickej energii fungujú svetlá, televízia a zopár spotrebičov v kuchyni či v kúpeľni, nejaké ovládanie cez smartphone je pre vás zbytočné. Za celé elektroinštaláciu by ste zaplatili toľko, že by sa vám to nikdy nevrátilo.
Ak teda patríte k zástancom klasického bývania, ostaňte pri starej dobrej klasike.
Čo je tou klasikou? No vypínač, ktorý funguje až potom, čo do neho ťuknete. Alebo taká práčka, do ktorej oblečenie naložíte sami, sami ju i nastavíte a po dopratí veci vyberiete. Snáď si rozumieme.
Pozor na staré rodinné domy
Nad modernou elektroinštaláciou môžete premýšľať len vtedy, ak si staviate novostavbu alebo ak ste pristúpili ku kompletnej rekonštrukcii starého domu. Aby niečo také mohlo fungovať v praxi, dom na to musí byť, takpovediac, stavaný. Staré káble a rozvodné skrinky, by ste museli kompletne vymeniť, takže je potrebné sa naozaj zamyslieť, č vám takáto investícia stojí za to.
Klasické nefunguje na neklasické
A ešte jedna drobnosť. Aby ste mohli tieto moderné technológie v rámci elektriny využívať, musíte mať aj spotrebiče, ktorú sú na to uspôsobené, teda spotrebiče nové a moderné. Práčka stará dvadsať rokov, vám na smartphone fungovať nebude, ani keby ste sa pokrájali.