Akné je jeden z najčastejších problémov, ktoré trápia dnešnú mládež a niektorých dospelých. Akné vzniká pôsobením mazových žliaz na pokožku. Mazové žľazy obyčajne zvlhčujú pokožku. No niekedy to preženú a vtedy vzniká akné. Dôvodom toho sú najčastejšie hormóny, no môže to byť aj nezdravý životný štýl a mnoho iných dôvodov.
Viem, že sa to ťažko počúva, no akné vám môže dosť sťažiť život tým, že vás spraviť menej atraktívnym. Máte občas pocit, že ľudia sa nepozerajú na vás ale na vaše vyrážky? Je to hrozný pocit. Bojíte sa ísť von alebo rozprávať sa s ľuďmi pretože na čele vám vyskočila malá červená bodka. Tým pádom vám klesá sebavedomie a bojíte sa rozprávať s ľuďmi. Verte tomu či nie, ľudia s čistou pleťou majú väčšie sebavedomie. No nestrácajte nádej. Čistá pleť nemusí byť pre vás len snom. U niektorých ľudí je akné len dočasné u niektorých trvá dlhšie. U každého zaberá niečo iné.
Ak vám prípravky ktoré ste doteraz používali nezaberali, nie je to vaša chyba. Prípravky, ktoré používate pôsobia iba na povrchu vašej pokožky. Snažia sa akné vyliečiť zvonku. Čo však občas nepomáha keďže akné vzniká pod pokožkou až potom vyjde na povrch. Akné závisí od hormónov. Ak sa vám hormóny zbláznia môže vám vzniknúť akné. Prípravky neriešia vaše problémy, preto sa môže stať že vám prípravky nezabrali.
Existujú tri príčiny vzniku akné: Nadmerná produkcia mazu spôsobená zväčšenými mazovými žľazami v koži. Blokácia vlasových folikulov, ktoré vylučujú maz. Rast baktérií s názvom P. acnes v rámci vlasových folikulov. Všetky tieto príčiny sú správne. No dôvodom týchto príčin sú hormóny. Ako to však napraviť?
Najúčinnejší spôsob ako bojovať proti akné je strava. Pokiaľ máte správnu životosprávu a stravu, váš organizmus a metabolizmus bude vyvážený a akné by malo zmiznúť. Vo všeobecnosti sa odporúča vyvážená a ľahko stráviteľná strava, so zníženým obsahom tukov a cukrov. Dostatok ovocia a zeleniny. Dodržiavať treba aj pravidelný pitný režim. Denne vypiť minimálne 2 litre tekutín. Najideálnejšia je čistá voda. Spánok hrá takisto veľkú rolu. Ak nespíme pokožka sa nestačí zregenerovať. Odporúča sa okolo 8 hodín spánku.
Ak vám prípravky pomáhajú držím vám palce a pokračujte v ich používaní. Ak nie skúste mierne zmeniť stravu a životný štýl a určite to niečo zmení. Ako sme už povedali každému zaberá niečo iné.